تبلیغات
گروه خانه ی طراحان نصف جهان - معرفی گرایش های کارشناسی ارشد عمران2
کافیست با ما همراه شویدگرایش برنامه‌ریزی و حمل و نقل مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

تعریف و هدف گرایش برنامه‌ریزی و حمل و نقل

برنامه‌ریزی حمل و نقل یکی از گرایش های عمران دربخش تحصیلات تکمیلی است که دارای نقاط مشترک بسیاری با گرایش راه و ترابری می­ باشد. موضوعات تحت پوشش گرایش حمل و نقل را در یک تقسیم بندی کلی می توان به چهار دستۀ حمل و نقل دریایی، ریلی، هوایی و جاده ای تقسیم نمود که با جزئیات بیشتر به شرح زیر می‌باشند:

- برنامه ریزی حمل و نقل شامل: مدیریت سیستم­های حمل و نقل، مطالعه تولید، توزیع و جذب سفر، مکان­ یابی احداث پارکینگ­ها و ......

- سیستم­های هوشمند حمل و نقل شامل: طراحی چراغ های راهنمایی با زمانبندی­ های هوشمند و تسهیلات هوشمند حمل و نقل (مانند تشخیص تصادفات، فاصله ایمنی وسایل نقلیه،پارکینگ های هوشمند و ....)

- ایمنی ترافیک، تصادفات و ریسک شامل: بهبود ایمنی معابر و راه ها، تعیین نقاط حادثه خیز، مدلسازی و پیش بینی تصادفات و ......

- حمل و نقل ریلی شامل: طراحی خطوط حمل و نقل ریلی بین شهری و درون شهری، برنامه ریزی ایستگاه ها و فواصل زمانی حرکت قطارها

- حمل و نقل هوایی و دریایی شامل: برنامه ریزی حمل و نقل هوایی و دریایی و طرح فرودگاه ها و بنادر

- مهندسی ترافیک شامل: مدلسازی جریان ترافیک با و یا بدون استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری، بررسی تأثیرات پارامترهای جریان ترافیک مانند سرعت، حجم و تاخیر برمصرف سوخت و محیط زیست، بررسی رفتار رانندگان در تحلیل­های ترافیکی، فرهنگ سازی ترافیک و ......

دروس اصلی کارشناسی ارشد و دروس مهم مورد نیاز برای این گرایش از دورۀ کارشناسی

تعداد واحدهای مقطع کارشناسی ارشد برنامه‌ریزی حمل و نقل مانند سایر گرایش‌های عمران در دوره پژوهش‌ محور برابر 32 واحد است که شامل 24 واحد دروس تئوری و عملی، 2 واحد سمینار و 6 واحد پایان­ نامه است. در دوره آموزش­ محور نیز به جای 6 واحد پایان‌نامه، 6 واحد درس اختیاری گذرانده خواهد شد و در درس سمینار بر روی یک موضوع خاص تحقیق می‌شود. دروس اصلی گرایش حمل و نقل عبارتند از:

تحلیل سیستم های حمل و نقل، مهندسی ترافیک پیشرفته، برنامه ریزی حمل و نقل،تحقیق در عملیات و تقاضا در حمل و نقل

همچنین برخی از دروس اختیاری این گرایش عبارتند از:

حمل و نقل هوایی، حمل ونقل دریایی، اقتصاد حمل و نقل،لوجستیک، طراحی فرودگاه، ایمنی در ترافیک و .....

از دروس کارشناسی مهم مورد نیاز برای این گرایش از دوره کارشناسی می‌توان مهندسی ترافیک و مهندسی ترابری را نام برد.

دانشگاه های مطرح در سراسر کشور

دانشگاه‌هایی که گرایش برنامه‌ریزی حمل و نقل را ارائه می‌کنند عبارتند از:

دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین و دانشگاه اصفهان که در این میان دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه علم و صنعت از سایرین مطرح‌تر هستند.

زمینۀ فعالیت، آیندۀ شغلی و شرکت های عمرانی مرتبط با این گرایش

بر خلاف گرایش راه و ترابری، مهندسین حمل و نقل معمولاً در داخل شهرها به فعالیت مشغولند. از نظر جذب در بازار کار نیز اگر چه این گرایش میزان استخدام پایین‌تری دارد، ولی چون متخصص در این زمینه زیاد نیست، استخدام به آسانی صورت می‌پذیرد.

فارغ التحصیلان گرایش حمل و نقل عموماًجذب مهندسان مشاور، واحدهاو ادارات مختلف راه و ترابری، شهرداری ها، سازمان های حمل و نقل ترافیک و شرکت‌های مطالعات جامع حمل و نقل می گردند. همچنین زمینه مناسبی جهت ادامه تحصیل و نیز فعالیت های آموزشی و آکادمیک برای آنها وجود دارد، بطوریکه امکان ادامه تحصیل در گرایشحمل ونقل در مقطع دکترا در داخل کشور فراهم بوده و از نظر ادامه تحصیل در خارج از کشور نیز این گرایش از موقعیت بسیار خوبی برخوردار می­باشد.

از معروف ترین مراکز و شرکتهای مرتبط با این رشته می­توان به وزارت راه و شهرسازی، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده­ای، پژوهشکده حمل و نقل، شرکت راه­ آهن جمهوری اسلامی، سازمان بنادر و کشتیرانی، سازمان بنادر و دریانوردی، شرکت مطالعات جامع حمل و نقل و ترافیک تهران، شرکت مهندسین مشاور رهروان عمران و شرکت مهندسین مشاور طرح هفتم اشاره کرد.گرایش مهندسی عمران - آب مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

تعریف و هدف گرایش مهندسی عمران-آب

با توجه به اینکه توسعه کشور در زمینه‌های کشاورزی، صنعتی،عمران و …بستگی به میزان آب قابل استفاده دارد، می‌توان صنعت آب در ایران را در زمره صنایع مادر به حساب آورد. دورۀ کارشناسی ارشد آب به منظور تربیت متخصصانی تدوین شده است که بتوانند در زمینه‌های شناخت منابع آب و کنترل و بهسازی کیفیت منابع آب اطلاعات لازم رابه دست آورند تا بتوانند در مراحل مختلف طراحی، نظارت و مدیریت پروژه‌های آب کار کنند.

این دوره کارشناسی ارشد خود شامل سه گرایش اصلی هیدرولیک، هیدرولوژی و مدیریت و برنامه­ ریزی منابع آب می­ باشدکه دارای واحدهای اجباری مشترک بوده و در دروس اختیاری، دانشجو می­تواند در یکی از این سه گرایش اصلی واحدها را بگذراند و تخصص پیدا کند. لازم به ذکر است که این دوره کارشناسی ارشد، تنها مخصوص رشته مهندسی عمران نبوده و از میان مهندسین مکانیک(حرارت و سیالات) و کشاورزی(آبیاری) نیز دانشجو می­ پذیرد.

ارتباط این گرایش با سایر گرایش های کارشناسی ارشد

این دوره می­ تواند مکملی برای دوره­ های دیگر کارشناسی ارشد عمران باشد که مهمترین آنها سازه‌های هیدرولیکی و سازه‌های دریایی است.

دروس اصلی کارشناسی ارشد و دروس مهم مورد نیاز برای این گرایش از دورۀ کارشناسی

در گرایش آب نیز مانند سایر گرایش‌های کارشناسی ارشد عمران، تعداد واحدهای مقطع کارشناسی ارشد در دوره پژوهش ­محور برابر 32 واحد است که شامل 24 واحد دروس تئوری و عملی، 2 واحد سمینار، و 6 واحد پایان­ نامه است. در دوره آموزش­ محور نیز به جای 6 واحد پایان‌نامه، 6 واحد درس اختیاری گذرانده خواهد شد و در درس سمینار بر روی یک موضوع خاص تحقیق می‌شود. دروس اصلی گرایش آب عبارتند از:

ریاضیات مهندسی پیشرفته، هیدرولیک پیشرفته، هیدرولوژی مهندسی پیشرفته، روش­های عددی در مهندسی آب و تحلیل سیستمهای منابع آب(1)

همچنین برخی از دروس اختیاری این گرایش عبارتند از:

مبانی هیدرولیک دریا، تحلیل سیستم های منابع آب(2)، آبهای زیرزمینی، مهندسی رودخانه، روش اجزاء محدود، هیدرودینامیک، طراحی هیدرولیکی سازه­ها، کنترل کیفیت منابع آب، اکتشاف و استخراج منابع آب، مهندسی سواحل، اثرات زیست محیطی توسعه منابع آب و .....

دانشگاه های مطرح در سراسر کشور

به طور خاص می‌توان دانشگاه تهران(دانشكدۀفنی)، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی خواجه نصیر، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه صنعتی امیركبیر و دانشگاه صنعت آب و برق شهید عباسپورتهران را در گرایش آب نام برد.

ضمناًاین گرایش در دانشگاه تحصیلات تکمیلی کرمان، فردوسی مشهد، صنعتی اصفهان، تبریز،شهید چمران اهوازو... نیزارائه می­ گردد.در دانشگاههای آزاد نیز می‌توان به دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز اشاره کرد.

زمینۀ فعالیت، آیندۀ شغلی و شرکت های عمرانی مرتبط با این گرایش

امکان ادامه تحصیل در این گرایش در مقطع دکترا در داخل و خارج کشور وجود دارد و از جنبۀ آینده شغلی، فارغ التحصیلان این دوره زمینه فنی کافی برای احراز مشاغل زیر را دارند:

 همکاری با وزارتخانه­ ها و سازمانهای مسئول برنامه­ ریزی، طرح و اجرای پروژه هایی در زمینه مهندسی آب نظیر پروژه­ های آبرسانی، منابع آب و مهندسی رودخانه

 •  همکاری با مهندسین مشاور مجری طرح های مهندسی آب
 • همکاری با سازمانها و شرکتهای دولتی و منطقه­ ای در مورد پروژه­ های آبی

بنابر موارد گفته شده وزارت جهاد سازندگی، وزارت نیرو و بخش خصوصی از جمله مراکز جذب فارغ‌التحصیلان این دوره می‌باشند.گرایش محیط زیست مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

تعریف و هدف گرایش محیط زیست

کارشناسی ارشد محیط زیست گرایشی از رشته مهندسی عمران است که با موضوعاتی نظیر عملکرد مواد شیمیایی و زیست‌شناسی موجودات، مباحث مربوط به اتلاف گرما و انرژی حرارتی، تصفیه و پالایش آب و هوا و اصلاح وبهبود مکان‌هائی که در اثر آسیب‌های قبلی و آلودگی­ های صنعتی صدمه دیده‌اند، در ارتباط می­باشد.

هدف دوره کارشناسی ارشد محیط زیست، افزایش اطلاعات کارشناسانی نظیر کارشناسان مهندسی عمران، مهندسی آب، مهندسی شیمی، مهندسی محیط زیست، مهندسی مکانیک، مهندسی بهداشت محیط و آموزش افرادی است که دارای توانائی‌های لازم جهت طراحی و نظارت برحسن اجرای پروژه‌های تخصصی در زمینه‌های مختلف مهندسی محیط زیست بوده و در ضمن قادر به انجام تحقیقات لازم جهت حل مسائل و مشکلات زیست محیطی کشور باشند. از جمله پروژه های تخصصی مرتبط با این رشته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  شناخت و کنترل آلودگی منابع آب، خاک و هوا
 •  طراحی تاسیسات آب و فاضلاب شهری، روستایی و صنعتی
 •  کنترل آلودگی‌های حاصل از مواد زائد جامد
 •  برنامه ریزی و مدیریت اجرای طرح‌های زیست محیطی
 •  ارزیابی زیست محیطی طرح‌های عمرانی

این گرایش کارشناسی ارشد، مختص گروه مهندسی عمران نمی­باشد و از رشته­ های مهندسی آب، مهندسی مکانیک، مهندسی محیط زیست (بهداشت محیط)، شیمی (نساجی) و مهندسی پلیمر نیز پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد دارد.

دروس اصلی کارشناسی ارشد و دروس مهم مورد نیاز برای این گرایش از دورۀ کارشناسی

تعداد واحدهای مقطع کارشناسی محیط زیست مانند تمام گرایش‌های دیگر عمران در دوره پژوهش­ محور برابر 32 واحد است که شامل 24 واحد دروس تئوری و عملی، 2 واحد سمینار و 6 واحد پایان­ نامه است. در دوره آموزش­ محور نیز به جای 6 واحد پایان‌نامه، 6 واحد درس اختیاری گذرانده خواهد شد و در درس سمینار بر روی یک موضوع خاص تحقیق می‌شود. دروس اصلی گرایش محیط زیست عبارتند از:

شناخت و مدیریت برنامه­ ریزی محیط زیست، آلودگی مواد زاید جامد و روش‌های کنترل آن، آلودگی هوا و روش‌های کنترل آن، تصفیه آب و تصفیه فاضلاب

همچنین برخی از دروس اختیاری این گرایش عبارتند از:

آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمینی، مواد زاید خطرناک، روش‌های عددی در مهندسی محیط زیست، طراحی تصفیه‌خانه آب و فاضلاب، آلودگی صدا و کنترل آن، مدیریت و برنامه‌ریزی محیط زیست، زباله‌سوزی، تصفیه فاضلاب‌های صنعتی، آلودگی خاک، آلودگی‌های دریا و روش‌های کنترل آن، تصفیه آب، روش‌های ارزیابی زیست محیطی پروژه‌ها، طراحی تجهیزات کنترل آلودگی هوا، اندازه‌گیری و ارزیابی آلودگی هوا، تهویه صنعتی، کنترل آلودگی هوا در محیط‌های بسته، مدیریت کیفی منابع آب و .....

دانشگاه های مطرح در سراسر کشور

این گرایش نخستین بار در سال ۱۳۶۹ در دانشگاه تربیت مدرس دانشجو پذیرفته است. مطرح‌ترین دانشگاه‌ها در سطح کشور که در آن‌ها دوره کارشناسی ارشد محیط زیست برگزار می‌گردد عبارتند از:

دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران (دانشکده فنی)، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه تربیت مدرس و همچنین دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران در 5 گرایش تخصصی زیر مجموعه محیط زیست تحت عنوان‌های آب و فاضلاب، آلودگی هوا، سواحل، مواد زاید جامد و منابع آب.

زمینۀ فعالیت، آیندۀ شغلی و شرکت های عمرانی مرتبط با این گرایش

در این گرایش امکان ادامه تحصیل در مقطع دکترا در داخل کشور وجود دارد و شرایط گرفتن بورس برای ادامه تحصیل در دانشگاههای معتبر خارج از کشور نیز امکان­پذیر است. فارغ التحصیلان این دوره زمینه فنی کافی برای احراز مشاغل زیر را دارند:

 •  همکاری با وزارتخانه­ ها و سازمانهای مسئول برنامه ­ریزی در زمینه مهندسی محیط زیست، مهندسین مشاور و شرکتهای مجری طرحهای مهندسی محیط زیست و صنایع مختلف جهت کنترل و یا کاهش آلودگی­های زیست محیط
 •  همکاری با مراکز تحقیقاتی و پژوهشگاهها در ارتباط با موضوعات و گرایشهای مهندسی محیط زیست
 •  همکاری با مراکز آموزش عالی و مراکز آموزشی جهت تکمیل کادر هیئت علمی مهندسی محیط زیست

بنابر موارد گفته شده، فارغ‌التحصیلان این گرایش می‌توانند در دفاتر محیط زیست شهرداری‌ها، سازمان حفاظت محیط زیست کشور، واحدهای محیط زیست مستقر در تمامی کارگاه‌های شرکت‌های پیمانکاری کشور و تشکل‌های غیر دولتی حامی محیط زیست، مشغول به کار شود. علاوه بر اینها شرکت‌های مهندسی مشاور نیز در زمینه محیط زیست فعالیت می‌کنند که دو شرکت "آب‌ و محیط خاورمیانه" و "پویندگان محیط زیست" در جامعه مهندسان مشاور ایران به صورت رسمی در زمینه ارزیابی‌های محیط زیستی فعال‌اند.گرایش مهندسی رودخانه مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

تعریف و هدف گرایش مهندسی رودخانه

دوره کارشناسی ارشدمهندسی رودخانه یکی از گرایشهای مهندسی عمران است که به مطالعه و شناسایی هرچه عمیق­ تر مسائل فرسایش و رسوب در رودخانه، کنترل سیلاب و سامان دهی رودخانه می­ پردازد.

فارغ التحصیلان این دوره دارای توانایی ها و قابلیت های زیر می­ باشند:

 •  شناسایی علل فرسایش در حوضه­ های آبریز رودخانه­ ها، مکانیسم انتقال رسوب و چگونگی رسوبگذاری و انباشتگی آن در مسیر جریان و در محل سازه­ های آبی
 •  شناسایی انواع رودخانه­ ها، مورفولوژی و رفتار رودخانه­ ها
 •  توانایی جمع­ آوری و پردازش آمار و اطلاعات جریان و رسوب رودخانه و شبیه­ سازی و تهیه مدلهای ریاضی در زمینه مزبور،
 •  طراحی تأسیسات کنترل سیلاب و اصلاح مسیرهای جریان رودخانه­ا ی
 •  تجزیه و تحلیل نتایج آزمایش های مدلهای فیزیکی و هیدرولیکی در زمینه مهندسی رودخانه و آزمایش آنها
 •  تجزیه و تحلیل اثرات اجرای پروژه‌های مهندسی رودخانه بر روی مسائل زیست محیطی و اثرات اقتصادی و اجتماعی آنها

دروس اصلی کارشناسی ارشد و دروس مهم مورد نیاز برای این گرایش از دورۀ کارشناسی

تعداد واحدهای مقطع کارشناسی ارشد مهندسی رودخانه برابر 32 واحد است که شامل 24 واحد دروس تئوری و عملی، 2 واحد سمینار و 6 واحد پایان­نامه است. دروس اصلی گرایش رودخانه عبارتند از:

ریاضیات مهندسی، هیدرولیک پیشرفته، هیدرولیک محاسباتی، هیدرولوژی مهندسی پیشرفته، فرسایش و رسوب پیشرفته، مهندسی رودخانه(1)، مهندسی رودخانه (2)، روشهای مهندسی کنترل سیلاب، طراحی هیدرولیکی سازه­ها

همچنین برخی از دروس اختیاری این گرایش عبارتند از:

پی­ سازی و پایداری شیروانی­ ها، اثرات زیست محیطی طرح های مهندسی رودخانه، رودشناسی، برنامه­ ریزی و مدیریت رودخانه، مدلسازی در مهندسی رودخانه و سواحل، آبخیزداری و حفاظت

از دروس موردنیاز از دوره کارشناسی می­ توان دروس استاتیک و مقاومت مصالح، مکانیک خاک، اقتصاد مهندسی و مدیریت پروژه، مصالح ساختمانی و بتن را نام برد.

دانشگاه های مطرح در سراسر کشور

این گرایش تنها در دانشگاه صنعت آب و برق شهید عباسپورتهران، دانشگاه شهید چمران اهواز و دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول ارائه می‌گردد.

زمینۀ فعالیت، آیندۀ شغلی و شرکت های عمرانی مرتبط با این گرایش

گرایش رودخانه مقطع دکترا ندارد ولی برای فارغ‌التحصیلان این دوره امکان ادامه تحصیل در مقطع دکترا در سایر گرایش­ها مانند مهندسی آب و مهندسی محیط زیست، در داخل و خارج کشور وجود دارد. از جنبه آینده شغلی نیز فارغ‌التحصیلان این دوره شرایط احراز مشاغل زیر را دارند:

 •  کارشناس حفاظت آبها
 •  کارشناس هیدرولیک
 •  کارشناس مدل فیزیکی مهندسی رودخانه و مخازن سدها
 •  کارشناس برنامه­ ریزی و مدیریت پروژه­ های مهندسی رودخانه
 •  مدیر پروژه­ های ساماندهی رودخانه
 •  کارشناس پروژه­ های زیست محیطی و اکولوژی مهندسی رودخانه
 •  کارشناس پژوهشی مراکز تحقیقی آب و امور مرتبط با مهندسی رودخانهگرایش مهندسی آب و فاضلاب مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

تعریف و هدف گرایش مهندسی آب و فاضلاب

با تشکیل شرکت های آب و فاضلابِ شهرها در کل کشور و ضرورت اجرای طرح های مربوطه، به همراه نظارت و بهره­ برداری بهینه از آنها، همچنین وجود مشکلات آلودگی آبهای سطحی و زیرزمینی و فاضلابهای صنعتی، تأمین آب و انتقال آن در شهرها، لزوم آموزش متخصص در این زمینه از اولویت برخوردار است.

دوره کارشناسی ارشدمهندسی آب و فاضلاب با دو گرایش عمرانِ آب و فاضلاب و تأسیسات(مکانیک) آب و فاضلاب، به مطالعه و شناسایی هرچه عمیق­ تر مسائل آب و فاضلاب می­ پردازد. فارغ التحصیلان این دوره دارای توانایی ها و قابلیت های زیر می­باشند:

 •  توانایی در تجزیه و تحلیل کنترل کیفیت منابع آب جهت مصارف آب شرب و صنعتی
 •  توانایی در تجزیه و تحلیل، شناخت و بررسی فرآیندهای مختلف تصفیه آب و فاضلاب
 •  توانایی در تجزیه و تحلیل و کنترل عوامل طراحی در شبکه جمع­ آوری آبهای سطحی و فاضلاب و تصفیه­ خانه فاضلاب
 •  بررسی استفاده از فاضلاب های تصفیه شده و تجزیه و تحلیل اثرات زیست محیطی ناشی از فاضلاب ها
 •  برنامه­ ریزی و مدیریت در زمینه اجرای پروژه‌های آب و فاضلاب و بهره ­برداری اقتصادی از شبکه­ها و تصفیه‌خانه­ های آب و فاضلاب
 •  ایجاد توانمندی جهت پذیرش مسئولیت در اداره آب و فاضلاب شهرها

لازم به ذکر است که تنها گرایش عمرانِ آب و فاضلابِ این دوره مخصوص رشته مهندسی عمران می­باشد و برای گرایش تأسیسات(مکانیک) آب و فاضلاب آن، از میان مهندسان مکانیک(جامدات و سیالات) دانشجو پذیرفته می­شود.

دروس اصلی کارشناسی ارشد و دروس مهم مورد نیاز برای این گرایش از دورۀ کارشناسی

تعداد واحدهای مقطع کارشناسی ارشد آب و فاضلاب برابر 32 واحد است که شامل 24 واحد دروس تئوری و عملی، 2 واحد سمینار و 6 واحد پایان­نامه است.

دروس اصلی گرایش آب عبارتند از:

ریاضیات مهندسی، طراحی ایستگاه های پمپاژ، فرآیندهای تصفیه آب و فاضلاب و آزمایشگاه، خطوط انتقال و شبکه توزیع آب، شبکه جمع­ آوری و خطوط انتقال آبهای سطحی و فاضلاب.

همچنین برخی از دروس اختیاری این گرایش عبارتند از:

طراحی منابع و تصفیه­ خانه­ های آب و فاضلاب، استانداردهای مواد و مصالح ساختمانی، رسوب گذاری و روش های پیشگیری، مهندسی محیط زیست و اکولوژی و ...

از دروس موردنیاز از دوره کارشناسی می­توان دروس هیدرولوژی مهندسی، آبهای زیرزمینی، اقتصاد مهندسی، متره و برآورد پروژه، مکانیک سیالات و هیدرولیک را نام برد.

دانشگاه های مطرح در سراسر کشور

به طور خاص می‌توان دانشگاه صنعت آب و برق شهید عباسپورتهران را نام برد.

در دانشگاه های آزاد نیز می­توان به دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران اشاره کرد.

زمینۀ فعالیت، آیندۀ شغلی و شرکت های عمرانی مرتبط با این گرایش

امکان ادامه تحصیل در این گرایش در مقطع دکترا در داخل و خارج کشور وجود دارد.

از جنبه آینده شغلی وزارت جهاد سازندگی، وزارت نیرو، اداره آب و فاضلاب شهرها، و بخش خصوصی و ... از جمله مراکز جذب فارغ‌التحصیلان این دوره است.گرایش راه و ترابری مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

تعریف و هدف گرایش راه و ترابری

در گذشته از رشته مهندسی عمران با عنوان مهندسی راه و ساختمان نام برده می‌شد (راه: راه و ترابری، ساختمان: سازه) که این موضوع خود بیانگر ریشه‌دار بودن گرایش راه و ترابری در مهندسی عمران می‌باشد.

مهندسی راه و ترابری گرایشی است که در آن اصول و استانداردهای نوین در ساخت راه‌های جدید و بهسازی راه‌های قدیمی مورد توجه و پژوهش قرار می‌گیرد. در این گرایش به صورت خاص به طرح هندسی انواع راه‌های ارتباطی (اعم از راه‌های درون شهری، برون شهری، راه‌آهن، فرودگاه و ...) و مباحث مربوط به طراحی روسازی، زیرسازی، مدیریت و نگهداری و تحلیل ترافیکی راه‌ها پرداخته می‌شود. همچنین طراحی مسیرهای خاص از جمله طراحی تونل، طراحی پل و مشخصات فنی و مهندسی آنها نیز از مواردی است که در این گرایش مطرح است.

هدف این دوره، آموزش افرادی است که در نهایت دارای توانایی‌های لازم جهت طراحی و نظارت بر اجرای پروژه‌های تخصصی در زمینه مهندسی راه و ترابری گردند و ضمناً توان تحقیقاتی کافی جهت حل مسائلی که در این زمینه‌ها با آن روبرو می‌شوند را دارا باشند. همانگونه که پیشتر گفته شد این پروژه‌های تخصصی می‌تواند شامل راه، راه‌آهن، فرودگاه، حمل و نقل و ترابری باشد. کشورهای پیشرفته نظیر آمریکا، استرالیا، آلمان و انگلیس در عرصه پژوهشی در رشته راه و ترابری پیشتاز بوده و برای آن امتیازات خاصی قائل می‌باشند، به عنوان مثال دولت آمریکا سالانه میلیاردها دلار صرف پروژه‌های تحقیقاتی این رشته می‌کند.

دروس اصلی کارشناسی ارشد و دروس مهم مورد نیاز برای این گرایش از دورۀ کارشناسی

تعداد واحدهای مقطع کارشناسی ارشد راه و ترابری مثل تمام گرایش‌های عمران در دوره پژوهش‌محور برابر 32 واحد است که شامل 24 واحد دروس تئوری و عملی، 2 واحد سمینار و 6 واحد پایان‌نامه است. در دوره آموزش‌محور نیز به جای 6 واحد پایان‌نامه، 6 واحد درس اختیاری گذرانده خواهد شد و در درس سمینار بر روی یک موضوع خاص تحقیق می‌شود. دروس اصلی گرایش راه و ترابری عبارتند از:

ریاضیات مهندسی پیشرفته، طرح هندسی راه پیشرفته، روسازی راه پیشرفته، مهندسی ترافیک پیشرفته

همچنین برخی از دروس اختیاری این گرایش عبارتند از:

طرح و محاسبه راه‌آهن، مهندسی تونل، مهندسی پل، طراحی فرودگاه، اصول مهندسی بنادر، مدیریت و نگهداری راه، آزمایشگاه قیر و آسفالت، مکانیک خاک پیشرفته، تکنولوژی عالی بتن، روش اجزاء محدود، برنامه‌ریزی حمل و نقل، تقاضا در حمل و نقل، تحقیق در عملیات، ایمنی در ترافیک و .....

از دروس مهم مورد نیاز برای این گرایش از دوره کارشناسی می‌توان طرح هندسی راه(راهسازی)، روسازی و مهندسی ترافیک را نام برد.

دانشگاه های مطرح در سراسر کشور

دانشگاه‌های تهران در زمینه راه و ترابری و حمل و نقل دانشگاه‌های مطرحی به شمار می‌آیند. به طور خاص می‌توان دانشگاه‌های شریف، تهران، علم و صنعت، امیرکبیر، تربیت مدرس و خواجه نصیر را نام برد که از آن میان مطرح‌ترین اساتید کشور در این گرایش در دو دانشگاه علم و صنعت و تربیت مدرس متمرکز می‌باشند. از دانشگاه‌های خارج از تهران نیز می‌توان به دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه شهید چمران اهواز، دانشگاه گیلان و دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین اشاره کرد.

در میان دانشگاههای آزاد، دانشگاه آزاد تهران جنوب و علوم و تحقیقات در این رشته مطرح می‌باشند. به‌طوریکه اکثر اساتید دانشگاه تهران جنوب از میان اعضای هیئت علمی دانشگاههای علم و صنعت، تربیت مدرس و خواجه نصیر انتخاب شده‌اند.

زمینۀ فعالیت، آیندۀ شغلی و شرکت های عمرانی مرتبط با این گرایش

امکان ادامه تحصیل در گرایش راه و ترابری در مقطع دکترا در داخل کشور وجود دارد و باتوجه به اهمیت خاص این رشته در دیگر کشورها، گرفتن بورس برای ادامه تحصیل در دانشگاههای معتبر خارج از کشور نیز امکان‌پذیر می‌باشد. همچنین فارغ التحصیلان آن می‌توانند راحت‌تر از فارغ التحصیلان سایر رشته‌ها به عنوان هیئت علمی در دانشگاههای کشور مشغول به کار شوند.

از جنبه آینده شغلی اگرچه گرایشراه و ترابرینسبت بهگرایش‌های دیگر عمران نظیر سازه، زلزله و خاک و پی فرصت های کاری کمتری دارد، اما بدلیل اینکه فارغ التحصیلان نسبتا کمی دارد ، دارای بازار کار نسبتاً خوبی می‌باشد.

فارغ التحصیلان گرایش راه و ترابری می‌توانند در ادارات راه و ترابری استان‌ها، سازمان‌های برنامه و بودجه استان‌ها، شهرداری‌ها، سازمان‌های حمل و نقل و ترافیک، مهندسین مشاور و دفاتر فنی شرکتهای پیمانکاری که در هر یک از زمینه‌های مرتبط با راه یا ترافیک فعالیت دارند مشغول به کار شوند. همچنین اگر قصد کار اجرایی داشته باشند می‌توانند در کارگاههای شرکتهای پیمانکاری که اکثراً محل کارگاه آنها خارج از شهر است به کار بپردازند. یکی ازدلایلی که بیشتر، آقایان این گرایش را انتخاب می کنند، محیط کاری خاص آن است، چونممکن است محل کار آنها خارج از شهر باشد.

از معروفترین مراکز و شرکتهای مرتبط با این گرایش می‌توان به وزارت راه و شهرسازی، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، پژوهشکده حمل و نقل، شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی، شرکت مطالعات جامع حمل و نقل و ترافیک تهران، شرکت مهندسین مشاور مترا، مرکز تحقیقات حمل و نقل طراحان پارسه، شرکت مهندسین مشاور رهروان عمران، شرکت مهندسین مشاور طرح هفتم، شرکت مهندسان مشاور پاسیلو، گروه مهندسین مشاور هرازراه، مهندسین مشاور گذرراه و شرکت راهسازی و عمران ایران اشاره کرد. 
نظر سنجی
وب سایت گروه خانه ی طراحان نصف جهان را چگونه ارزیابی می کنید؟دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :