تبلیغات
گروه خانه ی طراحان نصف جهان - قسمت هایی از گزارش های کارآموزی موجود
کافیست با ما همراه شوید
قسمت هایی از گزارش های کارآموزی موجود
شنبه 2 دی 1391 ساعت 09:40 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست گروه خانه ی طراحان نصف جهان | ( نظرات )

مقدمه

دانشجویان رشته کارهای عمومی ساختمان در طی دوسال دروس متعددی را در زمینه ی ساختمان های بتنی و فلزی می آموزند.در انتهای دوره ی دوساله اکثر دانشجویان  در زمینه ی طراحی و نظارت و اجرا با مشکل روبرو هستند و برای ورود به مقاطع بالاتر به همین ترتیب می باشد از این مشکلات می توان به عدم آشنایی کافی با ضوابط آئین نامه ای ، چگونگی کاربرد و پیاده سازی این ضوابط  در روند طراحی و عدم آشنایی با مواد و مصالح رایج آن هم به صورت کاربردی ، و از همه مهمتر عدم داشتن مهارت کافی در زمینه ی ساختمان سازی اشاره کرد.این مشکلات زمانی بیشتر خود را نشان می دهد که بدون داشتن مهارت و تجربه  اقدام به ساخت و ساز نمایند. به دیگر سخن سال ها طول می کشد که یک فارغ التحصیل با تمام ضوابط و  مراحل کار بدون خطا آشنا شود.به همین خاطر در طول دوران تحصیل برای دانشجویان رشته های فنی ومهندسی زمانی را به عنوان کارآموزی اختصاص می دهند تا دانشجویان بتوانند از نزدیک با محیط کار آشنا شوند و از تجربیات افراد در این زمینه هر جند که مدت کوتاهی است بهره ببرند.

به همین خاطر اینجانب برای گذراندن دوره ی کارآموزی  از تاریخ 6/8/91   در کارگاه شرکت طراحان نصف جهان نو مشغول به کارشدم و تحت نظر استاد محترم  جناب آقای مهندس امامی  این گزارش را تهیه نمودم لازم به ذکر است که با توجه به اینکه اغلب دوستان به تمام موارد ساختمان سازی اشاره نموده اند این جانب تنوعی را در ساختار گزارش ایجاد نموده ام و اغلب از تجربیات مهندسین بهره برده و نکات کلیدی در ساختمان سازی را در قالب گزارش جمع آوری کردم

در اینجا لازم میدانم از زحمات مهندسین پروژه به ویژه سرپرست محترم کارگاه نهایت تشکر و قدردانی را اعلام نمایم.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

مشخصات پروژه

اجرای ساختمانی مسکونی  در استان اصفهان  است  که مجری پروژه شرکت طراحان نصف جهان نو می باشد. ساختمان مذکور در  4 طبقه 4 واحدی  با زیر بنای حدود 190 متر مربع می باشد. ارتفاع هرطبقه 3 متر در نظر گرفته شده که بدون در نظر گرفتن خرپشته ارتفاع کل طبقات 12متر مربع می باشد. نوع ساختمان اسکلت بتنی می باشد و به صورت سنتی ساخته شده است. پی ساختمان به صورت نواری اجرا شده ،  بتن پی  c250 با حداقل عیار سیمان مصرفی 350kg/m^3  و بتن مگر c150 با حداقل عیار سیمان مصرفی 150kg/m^3  و از میلگردهای آجدار با حداقل مقاوت جاری شدن 3000kg/m^3 استفاده شده است. عمق پی به خاطر مناسب بودن خاک زمین 1.5 متر در نظر گرفته شده است. عمق بتن ریزی برای بتن مسلح 80 سانتی متر و بتن مگر 10 سانتی متر در نظر گرفته شده است.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

محل احداث پروژه

مهمترین مسئله ای که در ابتدا برای ساخت یک ساختمان چه به صورت اسکلت بتنی و چه فلزی برای مهندسان مهم است و به تحقیق در مورد آن می پردازند. نوع زمینی است که قرار است ساختمان روی آن احداث شود . زمینی که قرار است ساختمان روی آن احداث شود باید از نظر نوع زمین وخاک مورد بررسی وآزمایش قرار گیرد بررسی شود که روی خط گسل قرار دارد یا نه که تمهیدات لازم در این رابطه اعمال شود به گونه ای که ساختمان زد زلزله و مقاوم ساخته شود.از نظر شرایط جوی ، تغییرات دمایی مورد بررسی قرارگیرد و از مصالح مربوط به شرایط مختلف با آن منطقه چه از نظر موارد ذکر شده و چه از نظر صرفه ی اقتصادی استفاده شود.

بررسی زمین حتی قبل از طراحی نقشه هامورد توجه قرار دارد و کسی که مسئولیت طراحی را به عهده دارد تمام موارد را می بایست کنترل و حتی بوسیله ی وسایل نقشه برداری و ساختمان های مجاور چه از نظر مقاومت و... را در طراحی خود مدنظر قرار دهد.

از آن جایی که برای طراحی پی و استفاده از بتن مقاوم در احداث ساختمان  بسیار مهم است به همین خاطر خاک زمین را مورد آزمایش قرار می دهند تا از مقاومت زیر پی ها اطمینان حاصل نمایند و محل ستون ها و دیوارها را با محاسبات خاص طراحی و اجرا نمایند.

در صورتی که به این مسئله ی مهم دقت نشود در پی آن خسارات جبران ناپذیری را به وجود می آورد

و هدف اصلی از این کار این است که عمق پی و نوع پی را در زمین ها مشخص نمایند و روشهای مناسبی را بدون ایجاد خسارت و هزینه های اضافی در هنگام اجرای پروژه  ایجاد نمود و تاکید بر جلو گیری از آسیب دیدن ساختمان های مجاور  پروژه است.

اساس طراحی بهینه ی سازه ها

در اینجا لازم دانستم که چند نکته ی اساسی در مورد طراحی مناسب یک سازه را برای شما شرح دهم.

1-انتخاب سیستم باربر مناسب، که مهمترین مسئله در طراحی محسوب می شود

2-انتخاب جزئیات مناسب و تا حد امکان سبک برای قسمت های مختلف سازه ازقبیل سقف و دیوارها

3- انتخاب ابعاد واندازه های مناسب و استاندارد برای تیرها و ستون ها به گونه ای که با توزیع مناسب سختی در نقاط مختلف سازه ، از تمرکز سختی آن منطقه  و تجمع آرماتورها  وبی استفاده بودن بعضی از قسمت ها جلوگیری شود

4-بررسی و طراحی  با ابزاری که آشنایی کامل با آن ها را دارا می باشیم و کنترل نتایج  طراحی ها با روش های دستی و تقریبی و این امر تنها با دقت و حوصله و انجام و کنترل برخی محاسبات به صورت دستی ممکن است.

5-ارائه ی نقشه های اجرایی کامل با رعایت اصول آئین نامه ای طرح سازه ی بتن آرمه به همراه دفترچه ی محاسبات

در این رو آشنایی با آئین نامه ها و طراحی سازه ها از یک سو  و دست یابی به فهم مهندسی از سوی دیگر حائز اهمیت است.

دست یابی به این دو امر مهم  از مهم ترین اهداف مهندسین عمران است و مهندسین ودانشجویان این رشته باید از مقررات و آئین نامه های ساختمانی اطلاعات کافی را داشته باشند.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

تعریف پروژه و پلان  

همانطور که در قسمت های قبل توضیح داده شد و هدف اینجانب ارائه ی گزارش کارآموزی می باشد و به علت کوتاه بودن مدت زمان کارآموزی قادر به حضور در تمام بخش های پروژه نمی باشم . به مواردی که در طول این مدت از نزدیک آشنا شده ام می پردازم.

گزارشی که در رابطه با این پروژه تهیه و تنظیم می شود یک ساختمان مسکونی 4 طبقه واقع در اصفهان با خاک نوع III  می باشد. پلان معماری این ساختمان در پایان گزارش پیوست شده است.این ساختمان دارای یک واحد منفی 60 با کاربری مسکونی و همکف پارکینگ و حیاط می باشد.سقف طبقات از نوع تیرچه وبلوک در نظرگرفته شده ، دیوارهای پیرامونی اطراف از نوع دیوار های آجری وسفالی در طبقات  درنظرگرفته شده است.

فضا های داخلی طبقات بصورتی طراحی شده که دارای نوردهی مناسب به داخل واحدها و همچنین تهویه ی هوای داخل واحد ها  شده است و همچنین از نظر معماری بسیار مدرن و چشمگیر است .

نمای ساختمان به منظور محافظت در زمان زلزله تماماٌ با میلگرد ونبشی جهت مقاوم سازی و همچنین استفاده از سنگ و آجرنما برای پوشش در طراحی در نظر گرفته شده است. و به منظور کاهش پرت حرارتی برای این کار تدابیری اندیشیده شده که از چند لایه اندود ماسه سیمان استفاده نمایند.

و جهت مقاوم سازی در برابر هر نوع عوامل احتمالی در اجرای ساختمان  اسکلت بتنی با رعایت کامل مفاد آئین نامه ای 2800 و زیر نظر مهندس مجرب طراحی و اجرا می شود

------------------------------------------------------------------------------------------------------

محل ستون ها

معمولا محل ستون ها در سازه های متعارف به گونه ای انجام می شود که فاصله ی محور تا محور آن ها در حد منطقی مثلا بین 4 تا 6 متر باشد. همچنین تا جایی که ممکن  است شکل هندسی  دهانه های تیرچه ریزی منظم باشند.، با این وجود در بسیاری از سازه ها ضابطه ی اصلی در ستون گذاری و تیرریزی  رعایت فضاها در معماری از قبیل  رعایت فضای مفید پارکینگ ها  و جلوگیری از قرار گرفتن ستون در فضای پارک ماشین ها می باشد. هم چنین به منظور جلوگیری از بیرون زدگی ستون  از دیواره ها  در فضاهایی مانند دستگاه پله  که از نظر طراحی بسیار حائز اهمیت است. بهتر است ستون ها با ابعاد مناسب روی پلان معماری تمام طبقات قرار داده شوند.

موضوع دیگر آنکه  در ستون گذاری اولیه روی پلان معماری  اولین محور در لبه های ساختمان ، به اندازه ی نصف بعد ستون  نسبت به لبه ی زمین  به سمت داخل جابه جا می شود.به همین خاطر است که دانستن ابعاد اولیه مناسب برای ستون اهمیت دارد.

در اجرای پروژه ها باید به این نکته توجه کنیم که ضلع خارجی مقطع ستون  در بر ساختمان همسایه تا بر ساختمان همسایه  باید درز انقطاع لازم براساس آئین نامه ی 2800ایران در نظر گرفته شود. که در این رابطه در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

درزانقطاع:

ساختمان هایی که بیش از 4طبقه و یا 12 متر به بالا هستند باید باساختمان مجاور خود فاصله داشته باشند. این فاصله ها را که اصطلاحا درز انقطاع می نامند حداقل یک صدم ارتفاع است وجود این درز برای حذف و یا کاهش خسارت ناشی از ضربه ساختمان های مجاور به یکدیگر است . این درزها را می توان با مصالح نرم که در هنگام زلزله به راحتی خرد می شوند پر نمود.


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
Denise جمعه 17 آذر 1396 04:08 ب.ظ
Hello I am so happy I found your blog page, I really found you by
accident, while I was looking on Digg for something else, Regardless
I am here now and would just like to say thank you for a marvelous
post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don't have time to look over it all at the minute but I have saved it and also included
your RSS feeds, so when I have time I will be back to
read much more, Please do keep up the excellent work.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
نظر سنجی
وب سایت گروه خانه ی طراحان نصف جهان را چگونه ارزیابی می کنید؟دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :